Zaznacz stronę

Niezbędny wyposażeniem samochodu jest gaśnica. Choć nie jest niezbędna do jazdy, w określonych niebezpiecznych sytuacjach jest konieczna. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy ją wozić. Ale wożenie gaśnicy samochodowej w aucie to nie tylko przejaw rozsądku. To wymóg prawny.
Jeśli podczas kontroli drogowej policjanci stwierdzą, że nie mamy gaśnicy samochodowej, mogą nałożyć na nas mandat karny. Może on być różnie dotkliwy, jako że za brak gaśnicy przewiduje się mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Choć więc gaśnica samochodowa nie jest drogim elementem wyposażenia auta, jej brak może słono kosztować.
Policyjna kontrola to nie jedyny przypadek, gdy brak gaśnicy samochodowej może nam zaszkodzić. Warto upewnić się, że ją mamy również przed udaniem się na okresowe badanie techniczne pojazdu. Jeśli diagnosta odkryje, że w wyposażeniu naszego samochodu brakuje gaśnicy samochodowej, może na tej podstawie nie zaliczyć nam badania technicznego. Ponowne badanie techniczne to oczywiście dalsze koszty.
Gaśnicę samochodową powinniśmy jednak wozić nie dlatego, że ktoś tak kazał, ale że jest to element wyposażenia, który może uratować nasz samochód, a może nawet nas.